Manchester United a câștigat în premieră trofeul Europa League

Manchester United a câștigat trofeul Europa League, după ce s-a impus cu 2-0 în finala cu Ajax, de la Stockholm. Astfel, echipa lui Jose Mourinho și-a completat vitrina cu singurul trofeu major care îi lipsea din palmares.

Această performanța le-a asigurat „diavolilor” un loc în grupele UEFA Champions League din sezonul următor, implicit și un supliment financiar considerabili, în condițiile în care formația de pe Old Trafford a terminat doar pe al 6-lea loc în campionatul intern, cel care nu îi asigura accederea în competiția supremă.

Elevii lui Jose Murinho au dominat întreaga partidă, apărarea solidă și pragmatismul în ofensivă au constituit principalul atu în duelul contra lăncierilor. Francezul Paul Pogba a reușit să deschidă scorul cu ajutorul unui șut deviat de columbianul Sanchez, în minutul 18. După această reușită echipa s-a retras în defensivă și a închis meciul până la finalul primei reprize. În partea a doua a meciului United a început din nou în forță, iar Henrikh Mkhtaryan a făcut 2-0, cu o reluare spectaculoasă din interiorul careului mic. După golul armeanului, primul marcator din țara sa într-o finală europeană, ”diavolii” s-au retras din nou și s-au concentrat pe defensivă, reușind să anihileze echipa olandeză. Până la final, Ajax n-a avut nicio șansă importantă, jucătorii lui Peter Bosz remarcându-se doar prin șuturi de la distanță, dar care nu au putut schimba soarta partidei.

Deși a avut un sezon  intern sub așteptările fanilor, totuși Jose Murinho a reușit să câștige trei trofeie în primul sezon pe banca lui Manchester, pe lângă Europa Ligue, și-a mai adjudecat Supercupa Angliei în duelul cu Leicester City și Cupa Ligii Angliei, în finala cu Southampton.

După finala de la Stockholm portughezul a devenit primul antrenor care câștigă de două ori Liga Campionilor și Europa League cu echipe diferite. În UCL, acesta s-a impus cu Porto (2004) și Inter (2010), iar, în Cupa UEFA / UEL, a câștigat cu Porto (2003) și United (2017).