Sheriff Tiraspol a obţinut al 15-lea titlu de campioană

Sheriff Tiraspol a reuşit să obţină al 15-lea titlu de campioană după ce a învins-o pe Dacia Chișinău la loviturile de departajare în „meciul de aur” disputat marți seara pe stadionul Zimbru din Capitală.

În cele 90 de minute regulamentare, scorul dintre cele două formaţii s-a menţinut egal 1-1, prin golurile marcate de Vitalie Damașcan (minutul 37) pentru Sheriff, respectiv, Veaceslav Posmac (minutul 73) pentru Dacia. Deoarece nu s-a înscris nici în cele două reprize de prelungire a câte 15 minute, meciul a fost decis la loviturile de la 11 metri, acolo unde tiraspolenii au fost mult mai inspiraţi, marcând de 3 ori, pe când „lupii galbeni” au ratat  tot de atâtea ori.

Echipele de start:

Sheriff Tiraspol: Serghei Juric, Ion Jardan(Artiom Rozgoniuc, 55), Radu Gînsari (Evghenii Oancea, 91), Ricardo Cavalcante, Cyrille Bayala, Do Nasimento Dionathan, Seidu Yahaya (Jo Santos, 118), Ziguy Badibanga (Khalifa Jabbie, 63), Mateo Susic, Vujadin Savic și Vitalie Damașcan.

Dacia ChişinăuDorian Railean, Veaceslav Posmac, Alexandr Pașcenco (Georgi Sarmov, 60), Oleksandr Kablash (Maxim Cojocaru, 55), Alexandru Bejan (Cristin Jalbă, 79), Mustafa Isa, Diego Seoane, Guga Palavandishvili, Maksym Gavrylenko (Cheick-Alan Diarra, 71), Volodymyr Zastavnyi și Abdoul-Gafar Mamah.

Meciul a fost condus de brigada de arbitri condusă de Veaceslav Banari. În tribunele stadionului au asistat aproximativ 6615 spectatori.

Reamintim că  Sheriff și Dacia au jucat ”meciul de aur” și în sezonul precedent, iar tiraspolenii au câștigat cu scorul de 1:0. Anul acesta ”viespile” şi-au mai adjudecat şi Cupa Moldovei, având în total 9 trofeie.

Titlul cucerit în meciul de aseară,  cel care îi asigură un loc în preliminarile Ligii Campionilor, este al 15-a în palmaresul echipei, după cele în 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2012, 2013, 2014 și 2016