Diverse

Care sunt câștigătorii ediției a XIV-a a FIFD CRONOGRAF 2017

Festivalul Internațional de Film Documentar CRONOGRAF și-a anunțat câștigătorii la Gala de închidere a celei de-a XIV-a ediții, care a avut loc pe 30 mai 2017 la Centrul Cultural Odeon.

În competiție au participat 16 documentare la Secțiunea Principală/ Lungmetraje și 5 documentare la Secțiunea Principală/Scurtmetraje, 12 filme la Secţiunea cadRO şi 9 filme din R. Moldova la Secțiunea Producții Locale, iar la Secțiunea Un LIKE pentru documentar au fost proiectate 10 filme.

Marele Premiu şi Trofeul Festivalului, în valoare de 2500 de euro, oferit de Agenția Elvețiană pentru Dezvoltare și Cooperare, i-a revenit filmului A marriage story/ O istorie conjugală (Cehia), regia Helena Trestikova, imagine David Cysar, Vlastimil Hamernik. „Premiul se acordă pentru reprezentarea schimbărilor în lumea modernă prin prisma unei singure familii”, și-a argumentat decizia juriul de la Secțiunea Principală. Regizoarea cehă Helena Trestikova este pentru a doua oară câștigătoarea Marelui Premiu al FIFD CRONOGRAF.

Documentarul A Bastard Child/ Un Bastard (Suedia/Norvegia), regia lui Knutte Wester, imagine Knutte Wester, Maja Dennhag, Fredrik Oskarsson, Simon Ohman Jonsson, a luat Premiul pentru Regi în valoare de 1000 Euro, oferit anul acesta de Centrul Național al Cinematografiei din R. Moldova. Premiul a fost acordat pentru originalitate și maturitatea artistică.

Premiul pentru Imagine, în valoare de 1000 Euro și oferit de TV5 MONDE, a revenit filmului Ama-San (Portugalia/Elveția), regie și imagine de Claudia Varejao, pentru ingeniozitatea cu care pune  în valoare relațiile dintre personaje si lume.

Ministerul Culturii a Republicii Moldova a oferit Premiul Special al Juriului în valoare de 1000 de euro, care a revenit filmului Oamenii satului/ Village People (Bulgaria), regia semnată de Tzvetan Dragnev, imagine Plamen Gelinov, pentru mijloacele originale folosite pentru a descrie un univers.

Filmul Bezness, ca de obicei/ Bezness as usual (Olanda), regia lui Alex Pitstra, imagine Tadeusz Kieniewicz, Alex Pitstra, Rosan Breman, a obținut mențiunea specială la Secțiunea Principală pentru curajul cu care aduce pe ecran o poveste personala și pentru reflectarea relațiilor dintre oameni.

Membrii juriului au fost: actorul moldovean și președintele Juriului Valeriu Andriuță (R. Moldova), regizorul Bartosz Konopka (Polonia), regizoarea de film documentar și directorul de programe a Festivalului Internațional de Film Documentar Millennium, Zlatinka Rousseva (Belgia), criticul de film și directorul de programe la Festivalul Internațional de Film din Yerevan Artur Vardikyan, și Taalaibek Kulmendeevis, regizor de film și președintele Uniunii Cineaștilor din Kârgâstan.

Premiul Simpatia Publicului la Secţiunea Principală, a fost câștigat de producția austriacă în regia lui Pavel Cuzuioc, SECONDO ME.

La Secţiunea cadRO documentarele au fost jurizate de Ciprian Mega, regizor de film, scriitor și preot ortodox (Cipru), Anatol Durbală, regizor și actor (Republica Moldova) și managerul cultural Robert Adam (România).

Premiul I şi Trofeul Secţiunii Producţii Locale, în sumă de 7000 de lei, oferit de MoldCinema, i-a revenit documentarului Cine iubește și lasă/ Who Loves and Leaves, regia Victor Galușca, imaginea Andrei Moraru, pentru utilizarea inspirației a muzicii.

Premiul II la Secţiunea cadRO, în valoare de 10.000 de lei și oferit de Uniunea Cineaștilor, a fost acordat filmului Camera obscura (România), regia lui Gheorghe Preda, imaginea Liviu Marghidan.

Premiul III a fost acordat producției O viață, trei țări, zece copii/ A Life, Three Countries, Ten Children, regia și imaginea lui Alexandru Popescu, . Filmul prezintă un destin care merită văzut și ascultat. Premiul III a fost oferit de Editura ARC.

Trofeele FIFD CRONOGRAF sunt realizate de sculptorul Valentin Vârtosu, începând cu prima ediție a Festivalului.

Click to comment

Comentează

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

To Top