Actualități

VIDEO/ Halep a ratat victoria, dar a fost foarte aproape de ea

Simona Halep a fost foarte aproape de a doua semifinală la Wimbledon, după cea din 2014, dar s-a împiedicat în sferturi de Johanna Konta.

Britanica s-a impus cu 6-7, 7-6, 6-4 după un meci echilibrat demonstrat şi d enumărul foarte mic de gameuri câştigate pe serviciul adversarului.  Halep a reuşit un break în primul set, iar Konta câte unul în setul i şi setul III. în setul al doilea s-a mers cap la cap, fiecare fructificându-şi serviciul, până la 6-6, când s-a intrat în tie-break. Acolo, Simona a avut 5-4 şi două servicii, deci posibile mingi de meci, dar le-a irosit pe ambele. În setul decisiv, Halep şi-a pierdut serviciul la 3-2 pentru Konta şi n-a mai putut recupera.